Протягом двох років повномасштабного вторгнення українським аграріям довелося пройти через значні випробування. В умовах постійних змін економічного середовища український агропромисловий комплекс щодня стикається зі складними викликами, знаходить оптимальні рішення, швидко адаптується до нової реальності, у якій падають ціни на продукцію, а об’єми експорту скорочуються. Кожен з цих викликів воєнного часу ставить під загрозу продовольчу безпеку держави.

Проте, незважаючи на надзвичайно складні умови, українські аграрії продовжують досягати значних успіхів. Зокрема, агропромисловий холдинг «Астарта-Київ» за підсумками 2023 року збільшив обсяги реалізації молока на 13%. А сезон цукроваріння компанія завершила з найкращими показниками за останні п’ять років. При цьому сума сплачених податків за 2023 рік на 22% вища за попередній.

Окрім суто бізнесових аспектів, Астарта приділяє чимало уваги питанням сталого розвитку, зокрема, екології. Як Астарті вдається успішно працювати на багатьох напрямках у сучасних реаліях, обговорили Олена Волкова, Партнерка PwC в Україні, та Віктор Іванчик, засновник та генеральний директор агропромхолдингу «Астарта-Kиїв».

Вікторе Петровичу, для мене  Астарта асоціюється, насамперед, із бізнесом, який вже не перший рік успішно впроваджує та системно дотримується принципів сталого розвитку. Саме тому планувала більш фокусно поговорити з вами про ESG складові, проте, почати нашу розмову хочу не з цього. Основу будь-якого бізнесу становлять люди. Якою була ваша відповідь, як соціально-відповідального бізнесу та роботодавця з 7+ тис. співробітниками, на повномасштабне вторгнення?

Погоджуюсь, люди – це першочерговий та безумовний пріоритет, і два роки повномасштабної війни тільки підсилили його. Безперечно, особливий акцент робимо на безпеці, підтримці фізичного та ментального здоров’я наших співробітників. Продовжуємо допомагати сотням мобілізованих працівників, ветеранам і членам їхніх родин, а також Збройним силам України.  Як і будь-який інший свідомий бізнес в Україні, ми підтримуємо тих, хто через військові дії втратив засоби до існування. Ведемо активну співпрацю з громадами, розбудовуємо гуманітарну екосистему, зокрема, розвиток регіонального підприємництва (грантові освітні програми ”Курс на незалежність”, “Сміливі”, «Крила»), впровадження програми “Життєстійкість”. Спектр цих та інших ініціатив досить широкий і потребує постійних системних підходів та актуалізації відповідно до викликів. Саме тому у березні 2022 року  ми створили гуманітарну платформу Common Help Ukraine. Залучили до співпраці міжнародних та українських партнерів, спільно реалізовуємо низку проєктів та вже надали допомогу понад 830 тис. українців у розмірі понад 1,07 млрд грн.

Переходячи до питання сталого розвитку. Знаю, що Астарта багато років поспіль приділяє значну увагу цьому напрямку і свого часу увійшла до трійки аграрних лідерів світу за результатами одного з престижних ESG рейтингів, а ви особисто стали переможцем міжнародного конкурсу UN Global Compact у номінації SDG Pioneer for Sustainable Business Strategy за досягнення у просуванні Цілей сталого розвитку. Як повномасштабна війна вплинула на ESG-стратегію Астарти, яка (цитуючи вас) є філософією вашого бізнесу?

Так, наші зусилля визнані не лише світовими рейтинговими агентствами ESG – зокрема,Sustainalytics, Ecovadis, CDP, UN Global Compact, але й нашими міжнародними фінансовими партнерами. Астарта стала першою аграрною компанією в Україні, яка під час повномасштабної війни у 2023 році отримала від ЄБРР та Фонду чистих технологій фінансування, пов’язане з досягненням кліматичних цілей. 

Які наразі пріоритети ESG-стратегії в рамках операційної діяльності компанії? 

Ми робимо акцент на цифровізації, енергонезалежності, автоматизації всіх процесів, впровадженні передових технологій та інженерних рішень.

Зосереджуючись на збережені земельних ресурсів для майбутніх поколінь, ми переходимо від традиційних практик до точного землеробства та відновлювальних сільськогосподарських практик, що вже стало світовим трендом. Для впровадження цих практик наша in-house IT компанія Agrichain розробили власне комплексне програмне рішення для управління агробізнесом. Свій шлях до адаптації та пом’якшення наслідків зміни клімату ми розпочали  за допомогою Cool Farm Tool — спеціалізованого програмного забезпечення, розробленого світовим науковим співтовариством з метою скорочення викидів парникових газів у сільському господарстві. 

У сфері переробки продукції наш основний акцент був зроблений на збільшенні частки відновлюваних джерел енергії в енергетичному балансі завдяки нарощуванню виробництва біогазу та переходу від викопних видів палива до палива з біомаси.

Так, бачу, що попри війну Астарта збільшує частку альтернативних джерел енергії. Зокрема, у 2023 році виробництво біогазу зросло у 8 разів порівняно з 2021 роком. Розкажіть, будь ласка, про вашу екологічну стратегію у середньостроковій перспективі. 

Ми уважно слідкуємо за глобальними зусиллями по боротьбі зі зміною клімату та робимо свій внесок у вирішення цієї проблеми. Минулого року затвердили стратегію декарбонізації холдингу. Її ключовими елементами визначені масштабування практик регенеративного землеробства, підвищення енергоефективності виробництва та використання альтернативних джерел енергії.

Заходи, які плануємо впровадити до 2030 року, сприятимуть покращенню здоров’я ґрунтів, зменшенню використання добрив і споживання енергії на виробництві, та дозволять зменшити викиди парникових газів холдингу на 44%.  

Ще один проєкт – “Сталі закупівлі”, який ми наразі реалізовуємо спільно з нашими партнерами, дозволить зменшити непрямі викиди парникових газів, Scope 3, у ланцюзі постачань Астарти.

На які аспекти сталого розвитку, з вашої точки зору, слід звернути увагу українським компаніям зараз, у світлі активної підготовки приєднання України до ЄС?

Якщо ми говоримо про інтеграцію аграрного сектору до європейського ринку, важливо, щоб українські виробники підтримали цілі Європейської Зеленої угоди (Green Deal)  та одну з її ключових  складових – стратегію Farm-to-Fork (“від поля до столу”). 

Стратегія F2F спрямована на зміну існуючої продовольчої системи ЄС у бік більш сталої моделі, яка має нейтральний або позитивний вплив на довкілля, допомагає пом’якшити наслідки зміни клімату та адаптуватися до них, призупинити втрату біорозмаїття, забезпечити продовольчу безпеку, харчування і здоров’я населення.

Включення цих цілей і цінностей до пріоритетів українського уряду та бізнесу є надзвичайно важливим для післявоєнного відновлення.

Надзвичайно вдячна вам за розмову і за вклад Астарти у підтримку нашої продовольчої безпеки. Тримається агросектор – тримаємось і ми!

Джерело: PwC в Україні