Розвиток громад


Корпоративно-соціальна відповідальність – невід’ємна складова діяльності компанії, підґрунтя її філософії з часу заснування. Саме тому у 2008 році Астарта приєдналася до Глобального договору ООН та провадить активну соціальну політику.

Соціальні проєкти Астарти орієнтовані на:

  • покращення інфраструктури сіл;
  • підтримку освітньої та медичної галузей;
  • розвиток культури та спорту;
  • розвиток підприємництва;
  • економічний і соціальний розвиток громад.

Астарта підтримує проєкти, що дають конкретний результат у довгостроковій перспективі. Залучає до співпраці інших стейкхолдерів: підприємців, представників місцевої влади, держави, громадський сектор, молодь та людей старшого віку. Компанія виходить з того, що рушійною силою для громади за законом Парето можуть стати 20% залучених.

Компанія швидко реагує на зміни та зовнішні виклики, гнучко змінюючи основний фокус на актуальну потребу, яка виникає в суспільстві: такою була допомога громадам від компанії у боротьбі з COVID-19 та діюча підтримка українців, які постраждали внаслідок бойових дій, внутрішньо переміщених осіб та військових.  

У березні 2022 року агропромхолдинг, спільно з благодійним фондом родини Віктора та Ірини Іванчиків «Повір у себе», створили гуманітарний проєкт “Common Help UA”. Партнерами проєкту стали десятки міжнародних та українських компаній і організацій.

Команда проєкту нараховує майже тисячу волонтерів. У Вінницькій, Хмельницькій та Полтавській областях працюють вісім власних хабів гуманітарної допомоги та склади.

Завдяки спільним зусиллям усіх учасників проєкту ми вже передали 29 700 тонн гуманітарної допомоги. Допомогу отримали понад 831 тис. евакуйованих та мешканців гарячих точок, 500 соціальних та медзакладів України. На сьогодні фінансова оцінка благодійних внесків та наданої гуманітарної допомоги проєкту вже перевищує 809 млн грн.

Ми фокусуємо свої зусилля на:

  • гуманітарній підтримці людей, які постраждали внаслідок військової агресії росії в Україні;
  • допомозі ЗСУ;
  • сприянні розвитку регіонального підприємництва;
  • створенні центрів Життєстійкості.


Починаючи з перших днів повномасштабної війни Астарта, разом з партнерами, передали військову амуніцію, автотранспорт, спеціалізоване обладнання, техніку, ліки та продукти харчування для українських захисників та захисниць на понад 150 мільйонів гривень.   

Завдяки великій команді однодумців наш спільний вклад у Перемогу станом на 1 січня 2023 року становить:  

• 129 одиниць автотранспорту;

• 24,5 тонн паливно-мастильних матеріалів;  

• 10 000 доз атропіну;  

• 6630 кровоспинних турнікетів C-A-T;               

• 2500 бронежилетів 4+ класу захисту;  

• 1625 аптечок IFAK;                

• 800 розвантажувальних жилетів;   

• 800 комплектів літньої військової форми, 550 комплектів зимового однострою, 600 шоломів, 1000 пар тактичного взуття, 650 пар тактичних рукавиць;

•600 гідраторів; 

• 189 одиниць техніки – квадрокоптери, принтери, ноутбуки, планшети, мобільні телефони, відеокамери, телевізори, рації; 

• 50 тепловізорів, монокулярів, приладів спостереження, біноклів;  

• 5 приладів Starlink;

• 33 зарядні станції на сонячних батареях;

• 30 протигазів;   

• 15 генераторних станцій та інших предметів першої необхідності – рюкзаки, кисневі балони для водолазів, тканина для пошиття військової форми, продукти харчування. 


Проєкт «Курс на незалежність» організований завдяки співпраці українського бізнесу та німецького банку розвитку: агропромхолдингу Астарта-Київ та Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH. Партнерами з впровадження є благодійний фонд “Повір у себе “, благодійна організація CO «Light of Hope»/БО «Світло надії» та Агенція місцевого економічного розвитку Зеленодольська.

Загальний грантовий фонд програми становить 1 млн євро (1-ша хвиля у 2022 році) та 2 млн євро (2-га хвиля у 2023 році).

Гранти українсько-німецької програми на розвиток українського виробництва та масштабування свого бізнесу отримали 160 українських підприємців.

Загалом було подано 725 заявок, від підприємців з громад Полтавської, Хмельницької, Тернопільської, Житомирської, Вінницької та Харківської областей України.


Проєкт «Сміливі» організовано завдяки партнерству українського бізнесу: Райффайзен Банку та агропромхолдингу Астарта-Київ. Партнерами з впровадження є благодійний фонд “Повір у себе”, благодійна організація “Світло надії”.

Грантова програма орієнтована на:

– безробітних жінок та чоловіків віком від 20-55 років, які мають бізнес-ідею та готові до її реалізації (категорія «Самозайнятість»). Перевагу мали внутрішньо переміщені особи, родини військовослужбовців, люди з інвалідністю, жінки, що постраждали від домашнього та гендерно обумовленого насильства. Сума гранту для категорії «Самозайнятість» – до 30 000 грн;

-жінок та чоловіків віком від 20-55 років, які мають досвід підприємницької діяльності (щонайменше 3 міс. до оголошення конкурсу, мають зареєстрований ФОП, ТОВ), зареєстровані/перереєстровані на підконтрольній Україні території (категорія «Мікропідприємництво»). Пріоритет – мікропідприємствам (ФОП, ТОВ), що створять додаткове робоче місце для вразливих категорій населення, зокрема для: внутрішньо переміщених осіб, родин військовослужбовців, людей з інвалідністю, жінок, що постраждали від домашнього та гендерно обумовленого насильства. Сума гранту для категорії «Мікропідприємництво» – до 80 000 грн.

Всього подано 505 заявок. Профінансовано 70 проєктів у категоріях «Самозайнятість» та «Мікропідприємництво».


Проєкт впроваджується з 2020 року організацією Pact Ukraine спільно з БО “Світло надії”, Астартою та за фінансової підтримки Уряду Канади. Ініціатива орієнтована саме на жінок.

Проєкт спрямований на покращення економічного достатку сільських жінок шляхом посилення їхньої економічної безпеки та поліпшення можливостей їх працевлаштування і розвитку підприємництва.

У Полтавській області участь беруть чотири об’єднані територіальні громади – Глобинська, Козельщинська, Білицька, Шишацька та м. Полтава.

Профінансовано 79 бізнес-проєктів.


Наприкінці 2019 року Посольство Швейцарії в Україні, міжнародна консалтингова компанія «Делойт» в Україні та Астарта об’єдналися для реалізації проєкту.

Мета – трансформувати Волочиську громаду через виявлення проблем, точок росту, розробку та впровадження на основі зібраної інформації SMART-ідей для поліпшення життя мешканців; забезпечення прозорості та відкритості місцевої влади, партнерства з бізнесом, активізації участі мешканців у процесах розвитку громади.

У процесі проєкту проведено комплексну діагностику громади, підготовлено 40 рекомендацій, впроваджено 11 короткострокових. Також було організовано хакатон серед населення, завдяки якому було виявлено їхнє бачення щодо вектору зростання громади. Сформовані 24 інсайти та 60 ідей.

Наразі продовжується розробка Стратегії розвитку громади до 2028 року та створення нішевих підприємств: бізнес-проєкт «Pranuka» — виробництво натуральної косметики та сімейне фермерське господарство «Еко-свинка».


Проєкт розпочався у 2018 році із трьох пілотних шкіл на Хмельниччині. Загальною метою проєкту є створення умов для зміни стереотипів молоді щодо сучасного аграрного сектору України, ознайомлення школярів із можливостями та перспективами сільського господарства в нашій країні, а також формування практичного аграрного досвіду.

У школах-учасницях проєкту впроваджені факультативні гуртки. Навчальний курс складається з 2-х підручників та методичних рекомендацій. Спочатку школярі вивчають теорію аграрних технологій, а згодом отримують практичні навички. Для цього було встановлено теплиці, де вихованці самотужки вирощують рослини та досліджують методи догляду за ними.

У проєкті взяли участь 800 дітей з 25 шкіл в п’яти областях України. Загалом учасники розробили 32  наукових проєктів.


Астарта реалізовує партнерський проєкт «Дуальна освіта» разом ЄБРР, EY та Харківським національним аграрним університетом ім. В. В. Докучаєва. Його головна мета – допомогти молодим спеціалістам отримати якісну вищу освіту із сильною практичною базою, яку надає агропромхолдинг та створити нову освітню бакалаврську програми за спеціальністю «Агрономія» зі збільшеною часткою дуальної освіти.

Для цього було створено три складові: «Розробка програми», «Підтримка реалізації та розвиток компетенцій» та «Комунікація та охоплення». Результати: практичну частину навчання бакалаврів Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва збільшено з 5 тижнів до 14, 35 викладачів стали учасниками програми підвищення кваліфікації, 250 студентів пройшли створений онлайн-курс.


Освітній проєкт створений у партнерстві з Українською Академією Лідерства та БФ «Повір у себе». Головна мета ― активізувати сільську молодь до ініціативної участі в житті власних громад шляхом виховання лідерських навичок, проєктного мислення та досвіду впливу на навколишній світ через реалізацію власних проєктів.

Результати: майже 700 учасників, понад 160 проєктів для розвитку територій, 53 з них реалізовано.


Проєкт покликаний надати сільським мешканцям можливість опанувати інформаційні технології та отримати базові знання з програмування, а також створити спеціалізований ІТ-простір на сільських територіях.

Цей проєкт передбачає навчальні програми для двох цільових аудиторій:

-школярів віком від 9 до 15 років – курс базується на вивченні візуального програмування в Scratch, який розроблено в Массачусетському технологічному інституті, та Робототехніки, до якої було створено базовий відео-курс;

– дорослих віком від 40 років, що мешкають у сільських регіонах – курс комп’ютерної грамотності має на меті навчити учасників проєкту базовим IT-навичкам.

У проєкті взяла участь 41 школа з семи областей України. 1246 дітей пройшли навчання зі SCRATCH програмування та ROBOTOTECH, а 673 дорослих опанували знання з комп’ютерної грамотності.


Астарта підтримує практичний курс «Ефективна громада» за ініціативою Київської школи державного управління імені Сергія Нижного. Курс спрямований на підтримку розвитку економічної спроможності громад та проведення в регіонах заходів для пошуку потенційних точок економічного зростання й інвестиційних проєктів.

Навчальна програма передбачає три дні інтенсивного навчання та нетворкінгу, практичні кейси для реалізації на території своєї громади, спілкування з представниками профільних міністерств та комітетів ВРУ і керівниками бізнесу, менторінг щодо економічного зростання своєї громади та нових ідей для її трансформації.

Делегація представників Білицької, Новосанжарської, Козельщинської, Семенівської та Глобинської територіальних громад долучились до навчально-практичного курсу «Ефективна громада» навесні 2021 року.

Курс допоміг опанувати знання щодо ефективного управління і розвитку територіальних громад та вчилися створювати інвестиційні проєкти і залучати інвестиції.


Цей проєкт ініціювали освітня платформа CANactions School та регіональний фонд Western NIS Enterprise Fund. Його мета – підтримка громад у процесі їхнього розвитку та трансформації шляхом надання мікроґрантів, поширення міжнародних практик містопланування та тактичного урбанізму.

Учасники отримали мікроґранти  для реалізації проєктів: «Доступна та безпечна громада», «Право дитини на безпеку», «Зупинись – підзарядись!».


Це офіційна програма підвищення кваліфікації, яку запровадив Інститут модернізації змісту освіти МОН спільно з Асоціацією інноваційної та цифрової освіти і компанією «HR YOU».

Партнером «Школи кар’єрного консультанта» є Астарта. Програма курсу створена за моделлю blended learning (змішане навчання) та затверджена ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН. Учасники, які завершили онлайн-курс «Школа кар’єрного консультанта», пройшли вебінар і захистили практичну роботу, отримали сертифікат про закінчення курсу із зазначенням 1 кредиту ЄКТС (30 навчальних годин), а головне – практичні знання та навички проведення консультацій щодо вибору підлітками найкращої професії, підготовки до співбесіди в компанії своєї мрії тощо.


У травні 2020 року Астарта спільно із громадською організацією «Міжнародна екологічна безпека» реалізували онлайн-проєкт «Екоосвіта в громадах». Програма була спрямована на залучення молоді до вирішення проблем екологічної безпеки життя та екоосвіти. Учасниками стали 15 учнів віком 12-13 років.

Упродовж шести днів експерти-екологи проводили онлайн-лекції, вебінари, організовували різноманітні активності, вікторини. Учасники в рамках проєкту виконували домашні практичні завдання, досліджували можливість зменшення використання води, електроенергії, розробляли рекомендації щодо сортування побутових відходів.

За підсумками проєкту кожен учасник створив власний відеоролик-рекомендацію із закликом долучатися до екологічного споживання та на власному прикладі показав, як отримані знання на екологічну тематику застосовувати у реальному житті.


Фокус соціальної відповідальності Астарти у 2020 році змістився на боротьбу з пандемією і став одним із першочергових завдань.

Компанія лише за останні чотири роки інвестувала у розвиток медичної сфери понад 35 мільйонів гривень, 27,6 з яких було виділено на програму протидії COVID-19 упродовж 2020 року.

Астарта підтримувала прямий зв’язок із 36 медичними закладами в семи областях України та оперативно реагувала на першочергові запити. Ми забезпечували медичні заклади обладнанням та проводили ремонти приміщень. Наша кінцева мета – це здоров’я громад в зонах присутності компанії: наших працівників, пайовиків та їхніх родин.