Fairfax купив частку Астарти у 2016 році, коли ціна акцій була набагато вищою. Але принаймні зараз акції рухаються у правильному напрямку. Якщо не брати до уваги малоймовірне захоплення росією всієї України – лінія фронту майже не змінилася з минулої зими – очільники компанії вважають, що найгірше вже позаду. “Що нас не вбиває, робить нас сильнішими”, – сказав CEO «Астарти» Віктор Іванчик в інтерв’ю The Globe and Mail у Києві в лютому.

Хоча “Астарта” є диверсифікованим агробізнесом, її сильна сторона – цукор. Компанія є однією з найбільших в Україні та один з найбільших в Україні та Європі виробників цукру, сировиною для якого є цукровий буряк. У 2023-24 операційному сезоні вона виробила 377 000 тонн цукру на своїх п’яти заводах. Астарта також має 220 000 га сільськогосподарських угідь в управлінні і вирощує сою, кукурудзу, пшеницю, соняшник та ріпак, на додаток до буряків. Це великий виробник соєвої олії та шроту, і щойно компанія залучила 60 мільйонів доларів від українського банку на будівництво нового заводу з переробки сої. 25 500 голів молочної худоби компанії робить її найбільшим виробником молока в Україні, а та її енергетичний підрозділ виробляє біогаз в рамках своєї промислової діяльності, щоб запропонувати виробникам більш дружню до клімату альтернативу природному газу.

Окрема міноритарна інвестиція Fairfax, “Овостар” – найбільший в Україні виробник яєць та рідких яєчних продуктів. Компанія утримує майже вісім мільйонів курей і минулого року експортувала 530 мільйонів яєць у 50 країн. Що стосується неаграрного бізнесу Fairfax, через три дочірніх компаній, – це ARX Insurance, Colonnade Україна та Універсальна, провідний український страховик у сфері страхування майна та страхування від нещасних випадків.

Доходи від усіх основних агробізнесів Астарти зросли минулого року, але не перевищили доходи цукрового бізнесу. За перші дев’ять місяців продажі цукру зросли на 32% у порівнянні з минулим роком, що становить понад третину від загального обсягу продажів. Відновлення роботи зернового коридору в західній частині Чорного моря наприкінці минулого літа збільшило експорт, після того, як українські військові потопили або пошкодили близько третини російського колись могутнього Чорноморського флоту Росії.

Але прибутки впали, оскільки ціни на сільськогосподарську продукцію повернулися на землю – після того, як вони стрімко злетіли на початку вторгнення, коли Росія заблокувала або розбомбила більшість українських портів, створюючи дефіцит. Дев’ятимісячний чистий прибуток впав на 10% до 56 мільйонів євро (82 мільйони доларів).

Fairfax має досвід роботи в ризикованих країнах, як це було десяток років тому у Греції, чия тривала фінансова криза – нищівний державний борг і банкрутство банків – ледь не призвела до виходу з єврозони. Хоча компанія (Fairfax) не завжди правильно обирає час, вона, як правило, є довгостроковим інвестором, і її ефективне управління в кінцевому підсумку принесе хороші результати (пана Ватса, голову та генерального директора Fairfax, часто називають “канадським Уорреном Баффетом”).

Візьмемо Eurobank Ergasias, один з найбільших банків Греції. Fairfax вперше інвестував у Eurobank у 2015 році, зробивши ставку на відродження грецької економіки. Відродження тривало довго, але воно таки настало. Євробанк зараз отримує прибуток у розмірі понад 1 мільярд євро на рік (1,5 мільярда доларів), а його акції зросли на 37 відсотків за останні 12 місяців, що дало йому ринкову вартість 7 мільярдів євро (10,3 мільярда доларів). Fairfax володіє 32% акцій банку.

Україна має схожу історію. Після революції на Майдані 2014 року, яка призвела до повалення на той час проросійського президента Віктора Януковича, Fairfax почав оцінювати країну на предмет інвестиційних можливостей. Рік потому пан Вейд відвідав Україну і оглянув близько 50 компаній у різних галузях промисловості. “Банківська система була в жахливому стані, тому ми звернули увагу на сільськогосподарський бізнес”. сказав він. “Сільське господарство у них в крові, і ми знайшли [пана Іванчика]”.

Генеральний директор “Астарти”, якому зараз 67 років і він є власником 40% акцій компанії, розпочав свій агробізнес у 1993 році, як постачальник пального для цукрових заводів. Бартерна система передбачала, що він отримував оплату цукром, який він експортував. “На початку у мене не було ніякої стратегічної концепції”, говорив він.

Наприкінці 1990-х він придбав перший цукровий завод. За кілька років він став власником ще чотирьох заводів. Первинне публічне розміщення акцій компанії відбулося у 2006. У другому десятилітті цього століття “Астарта” розширила свої земельні володіння, побудувала елеватори та завод з переробки сої, почала займатися молочним тваринництвом, розробила систему торгівлі вуглецевими квотами в рамках Кіотського протоколу, заснувала власний ІТ-підрозділ та залучила Fairfax як інвестора.

Вторгнення росії, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, зачепило весь український агробізнесу, хоча кілька компаній, зокрема “Нібулон”, провідний експортер зерна в країні, постраждали більше, ніж “Астарта”.

Були й інші трагедії. Понад 500 працівників “Астарти” були мобілізовані. Станом на кінець лютого 29 було вбито, 58 поранені і дев’ять зникли безвісти. (Астарта виплачує зарплату працівникам, які перебувають на військовій службі). У травні минулого року, випущена з російського винищувача ракета, вбила тракториста “Астарти”,  який їхав на тракторі по кукурудзяному полю. Деякі з об’єктів компанії на півночі України, поблизу білоруського та російського, були тимчасово окуповані та заміновані. “Російська агресія спрямована не лише проти військових, – сказав пан Іванчик. “Вона спрямована проти цивільного населення”.

Його мета – створити загальноєвропейську компанію. Незважаючи на війну, така перспектива не здається нереальною. Експорт “Астарти зріс на 50% порівняно з 2021 довоєнним роком. Пов’язаний з війною безмитний і безквотний доступ до ЄС став знахідкою для всього українського агробізнесу, хоча існує ймовірність того, що на цей експорт будуть введені обмеження. Польські фермери двічі перекривали кордон з Україною за останні місяці на знак протесту проти дешевого українського зерна та інших продуктів, які знижують їхнє власне виробництво.

Головним призом для “Астарти” – а отже, і для Fairfax  – це вступ України до ЄС, що дасть країні постійний вільний доступ до ринку з 450 мільйонами споживачів та фермерські субсидії в рамках щедрої Спільної. “Для нас дуже важливо мати відкриті ринки”, – сказав пан Іванчик. “Наша капіталізація зросте, коли Україна приєднається до ЄС, і це дає мені сили і бажання планувати майбутнє. I я не планую продавати свою частку в Астарті”.

Джерело: The Globe and Mail, автор публікації Eric Robert Reguly, авторка фото Ольга Іващенко