Малий і середній український бізнес стане основою післявоєнної відбудови країни. Так вважають засновник та СЕО агропромислового холдинґу «Астарта» Віктор Іванчик і СЕО Райффайзен Банк Олександр Писарук. І мають для цього підстави — майже рік тому вони запустили спільний проєкт «Сміливі», щоб допомагати підприємцям із регіонів розвивати свою справу. Проєкт показав себе успішно — тільки під час першої хвилі отримано понад 200 заявок, профінансовано 25 проєктів, створено більш ніж 200 нових робочих місць. Наразі вже стартувала друга хвиля проєкту. Головні висновки та уроки «Сміливих» Форбс Україна обговорив з ініціаторами цього проєкту.
Це скорочена текстова версія відео розмови СЕО Астарти Віктора Іванчика та СЕО Райффайзен Банку Олександра Писарука. Повну версію дивіться у відеоформаті.
Віктор Іванчик: У березні 2022 року ми започаткували гуманітарний проєкт Common Help UA насамперед для того, щоб допомогти продуктами харчування постраждалим від російської агресії українцям. Більше 1000 наших працівників стали волонтерами. Вже влітку, на базі Астарти, ми організували виробництва мʼясних, овочевих і молочних консервів. Ми думали, що місяць-два-три закінчиться війна і повернемося до своєї основної діяльності.
Але, коли зрозуміли, що треба розраховувати на тривалішу й масштабнішу роботу, почали думати, як залучити до цього тимчасово переміщених осіб. Тоді в нас і народилася ідея профінансувати проєкти малих підприємців. Ми звернулися до банку з цією ідеєю і запропонували спільно її розвинути. Я дуже вдячний, що вони відгукнулися максимально швидко.
Як тільки ми оголосили про початок проєкту, то за 10 днів отримали понад 200 заявок від підприємців. Це дійсно вражає, що така кількість людей готова була розпочати власну справу. Нам вдалося надати допомогу 25 підприємцям. І найважче було вибрати. Це був найбільший виклик, але ми віддавали перевагу тим людям, які були готові ризикувати й розуміли, що вони роблять і для чого. Це вилилося в досить успішні проєкти, що дали змогу створити десь близько двохсот робочих місць.
Під час війни людям важливо все: і матеріальна підтримка, але навіть більше — моральна. У процесі реалізації проєкту «Сміливі» ми ведемо комунікації, навчання цих людей і супроводжуємо їх проєкти протягом шести місяців. Ми бачимо, як за цей час ці підприємці розвиваються у розумінні ведення бізнесу, цінностей, цілей, які вони перед собою ставлять. Ми бачимо, як їхні бізнеси розвиваються і стають успішнішими. Мені здається, що саме за такими бізнесами майбутнє. Розвинути ініціативу людей, дати їм стартовий поштовх, професійну допомогу у складанні тих же бізнес-планів, а, можливо й головне, виходу на ринки — не тільки місцеві, а й в цілому на український та зовнішні ринки. І в цьому сенсі професійна допомога банку і досвідченіших компаній, таких, як і «Астарта» для цих підприємців — надважлива.
Я бачу, що кількість охочих започаткувати власну справу зростає. Ми спільно можемо надати допомогу таким підприємцям, і не тільки у сфері виробництва продуктів харчування. Можна розширити ці види підприємницької діяльності, люди можуть шити, ткати, малювати — це може бути все, що завгодно. Коли ми переможемо — а ми обовʼязково переможемо найближчим часом — ці малі підприємці якраз і будуть тією першою травою, що виростає на згарищі.
На таку базу вже розвинутого підприємництва нам буде значно простіше повертати українців з-за кордону. Тому що це велика проблема — повернути українців, які виїхали, знайшли роботу, віддали дітей в місцеві школи. Ми потребуємо таких людей, які побачили умови життя і роботи на Заході, які можуть принести сюди ці навички й додати їх до того, що ми тут їм підготуємо.
Ми повинні зробити цей фундамент, нікуди не виїжджаючи, працюючи тут всі ці місяці, надаючи їм таку злітну смугу, щоб потім зробити ці бізнеси набагато успішнішими. І організувати потужну екосистему відповідального українського бізнесу, що працює на принципах сталого розвитку, щоб просувати нашу українську продукцію на зовнішні ринки. Я впевнений, що ця продукція буде мати попит. А вже на базі цього побудувати нове українське суспільство.
За матеріалами Форбс Україна