Кейс «Астарти», БФ «Повір у себе» та німецького банку розвитку DEG

Благодійний фонд «Повір у себе» за підтримки уряду Німеччини, німецького банку розвитку DEG спільно з агропромхолдингом «Астарта» допомагають регіональним підприємцям розвивати свої виробництва. Восени минулого року в межах проєкту «Курс на Незалежність» гранти на купівлю обладнання отримали 60 бізнесів. У листопаді 2023-го переможцями другої хвилі проєкту стали ще 100 підприємців

Як великий бізнес прищеплює малим українським підприємцям соціальну відповідальність і допомагає відкривати двері нових перспектив? Що, крім грошей, отримують переможці проєкту і як впроваджують свої бізнес-мрії? Про це розповіли Віктор Іванчик, СЕО «Астарти» та співзасновник БФ «Повір у себе», представники DEG та підприємці, які отримали гранти і якісно змінили свій бізнес.

Головне про «Курс на Незалежність»

Віктор Іванчик, СЕО «Астарти» і співзасновник БФ «Повір у себе»

Хто отримує гранти?

Представники харчової та переробної промисловості. Причин кілька. Мешканці невеликих сіл першими на початку повномасштабної війни зіткнулися з нестачею продовольства, зокрема хліба, макаронів, яке їм доставляли з великих міст. І закрити ці слабкі у продовольчій безпеці країни місця зможуть саме місцеві малі виробники. Це дотична сфера діяльності «Астарти», і ми маємо відповідні бізнес-компетенції та експертизу, якими ділимося з підприємцями. Але є ще одна особливість. Пріоритет отримають підприємці пільгових категорій: ветерани або члени родин військовослужбовців, ВПО, люди з інвалідністю. Якщо сам підприємець не з цієї категорії, то він має взяти на себе зобовʼязання найняти таких людей на роботу.

Проєкт допомагає малим і мікропідприємцям. Чому, на вашу думку, це найуразливіші прошарки бізнесу в Україні сьогодні?

Малий бізнес формує середній клас і є запорукою економічного зростання України. Малі приватні підприємці, що розвивалися на територіях, які були окуповані та понівечені російськими обстрілами, часто втрачають все: і гроші, і обладнання, і приміщення. І якщо великий бізнес з часом може піднятися, то малі та мікропідприємства гинуть від браку коштів чи зволікання з їх наданням.

Які проблеми малого бізнесу, крім доступу до фінансування, розв’язує проєкт?

Це брак якісних знань у бізнес-галузі: нерозуміння підприємцями правил планування, розрахунку витрат і доходів, податків і заробітної плати. Тож ми навчали їх максимально ефективно використовувати грантові кошти.

Чому ви встановили умови, за якими переможці проєкту мають створити робочі місця і передавати громаді 10% від вартості отриманого обладнання в еквіваленті виготовленої продукції?

Нам важливо, щоб ці бізнеси не просто виробляли продукцію, а приносили соціальну користь громадам, сплачували всі податки, офіційно працевлаштовували.

Саме завдяки цим 10% громади формують свій продуктовий банк. В одній із громад наш підприємець вирощує овочі та фрукти, частину з яких передає школам на харчування. Інший – продукти харчування у лікарню для військових. Третій – продуктові набори малозабезпеченим родинам і ВПО.

Чому в Україні потрібен такий проєкт під час війни?

Малий бізнес – це паростки, які сприяють зростанню економічного та соціального потенціалу України. Це і створення робочих місць, і збільшення надходжень до бюджету, і заохочення українців, які виїхали за кордон, повертатися додому, і збільшення експорту, і підвищення інвестиційної привабливості України.

Як БФ «Повір у себе» та «Астарті» вдалося завоювати довіру німецького банку, щоб співпрацювати саме в гуманітарному напрямі?

З банком DEG «Астарта» має давні ділові бізнес-контакти. І, до речі, DEG одним із перших запропонував свою допомогу та реалізував її. Досвід такої співпраці дуже цінний для нас, адже всі налаштовані на максимальний результат. Високопрофесійна команда DEG забезпечує комунікацію з урядом Німеччини, що затвердив виділення цих коштів, адмініструє проєкт і чудово знає ситуацію в Україні. Ми постійно на зв’язку.

Все прозоро та структуровано. З банком укладено тристоронню угоду з чітко прописаними умовами. Незалежний зовнішній аудитор підтверджує всі фінансові операції в межах проєкту. У такий спосіб фонд і агропромхолдинг звітують перед партнерами, тим паче, що для нас прозора звітність – процес звичний.

Клеменс Фінгер, старший інвестиційний менеджер DEG

Чому ви обрали саме цих партнерів?

Понад 60 років DEG фінансує та консультує приватні підприємства у країнах з перехідною економікою і ті, що розвиваються. Наша місія – як імпакт- і кліматичний інвестор ми супроводжуємо підприємців, які розв’язують питання трансформації та прагнуть скористатися своїми можливостями.

До того, як ми почали працювати з «Астартою», ми знали компанію протягом багатьох років як одного з найбільш актуальних та інноваційних гравців у приватному секторі України та її агробізнесі світового класу. Завдяки добре розвиненій культурі корпоративного управління, екологічного та соціального менеджменту «Астарти» нам в DEG було надзвичайно легко встановити зв’язок з компанією. Ми дуже задоволені співпрацею, яка розпочалася з моменту нашої першої інвестиції.

Що стало вирішальним у рішенні банку взяти участь у проєкті?

DEG розпочав співпрацю з «Астартою» з фінансування інфраструктури її основної діяльності у сільській місцевості України. Тому ми, звичайно, дуже зацікавлені не лише в «Астарті» як компанії, а й у громадах, з якими вона співпрацює. Підтримка членів громад у їхніх прагненнях стати приватними підприємцями, користуючись ресурсами «Астарти» на місцях, видається нам дуже логічною та переконливою.

Соня Хус, старша менеджерка DEG Impulse

Крім того, ми хотіли переконатися, що підтримуємо проєкт, який базується на наявній інфраструктурі та пропонує безперервну підтримку навіть після його завершення.

«Курс на Незалежність» враховує все це, що нас одразу ж переконало: високий рівень професіоналізму, швидка й ефективна допомога, практичний підхід і постійний моніторинг з боку благодійного фонду й «Астарти», а також висока прозорість. Саме тому ми вирішили підтримати проєкт за допомогою наших послуг з підтримки бізнесу за рахунок коштів Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

У чому цінність проєкту для України?

Проєкт створює та зберігає робочі місця, а також забезпечує стале виробництво продуктів харчування шляхом відбору, навчання та фінансової підтримки сільськогосподарських мікропідприємців, серед яких багато жінок з дітьми та внутрішньо переміщених осіб. Крім того, проєкт підтримує вихід підприємців на ринок шляхом створення екосистеми та включення їх у ланцюжок поставок «Астарти».

Іншим основним результатом проєкту є забезпечення місцевих громад сільськогосподарською продукцією, що гарантує продовольчу безпеку в умовах війни.

Допомогли стати на ноги. Підприємці-переможці про «Курс на Незалежність»

Марина Шляхта родом з Донецька. У 2015-му переїхала з донькою до Миргорода. «У мене була своя справа, але я дуже хотіла відкрити пекарню».

У листопаді 2022 року їй подзвонили з Миргородської міськради і запропонували взяти участь у конкурсі. Написала бізнес-план менше ніж за тиждень, під час відключень світла й інтернету, згадує Марина. Участь у проєкті стала для неї доленосною – через місяць після перемоги підприємниця вже отримувала обладнання. У січні 2023 року пекарня «ШтрудельОк» відкрила свої двері.

Тепер Марина щодня виготовляє солодку випічку та хліб – його продає соціально незахищеним містянам. Також за умовами проєкту жінка найняла трьох працівників і регулярно передає продукцію до будинку для літніх.

«Курс на Незалежність» надихнув мене, навчив бізнес-плануванню, і я повірила у власні сили. У важкі часи «Астарта» допомагає і коштами, і порадами, а головне – вірить в нас, підприємців-переселенців. Нам так потрібна підтримка, і агрохолдинг надає її просто неймовірно!» – розповідає підприємниця.

Завдяки перемозі у проєкті розширилося і садівниче товариство «Мрія». У серпні 2022 року війна змусила «Мрію» релокуватися зі Слов’янська у селище Решетилівка на Полтавщині.

Після переїзду в серпні 2022-го «Мрія» почала шукати гранти, які допомогли б вистояти. Про «Курс на Незалежність» розповіли у місцевому Офісі віцепрем’єрки з питань євроінтеграції, там же допомогли з бізнес-планом.

Зараз підприємство виробляє пастеризований яблучний сік, оцет, томатну пасту, повидло, кетчуп та аджику під брендом «Адамівка». На виробництві працює п’ятеро співробітників, а у ланцюжку вироблення продукції задіяно понад 100 домогосподарств. «Яблука і томати вирощують місцеві домогосподарства, – каже Іван Дегтяр, голова правління садівничого товариства. – «Мрія» роздає їм саджанці, а потім купує плоди».

«Після проєкту фінансові показники «Мрії» зросли у чотири рази. Якщо у 2022-му ми співпрацювали з 14 домогосподарствами, то у наступному році з нами хочуть працювати уже пів сотні», – каже Іван Дегтяр.

За матеріалами Forbes Ukraine