Forbes зібрав за одним столом наймолодшого й одного з найдосвідченіших СЕО великих українських компаній. Віктор Іванчик, СЕО Астарти та Сергій Павлик, СЕО Bolt в Україні, говорили про стратегію, лідерство, ефективне управління і найбільші ризики їхніх бізнесів.
Віктор Іванчик про стратегію і конкурентів
«Оскільки агроринок профіцитний, на внутрішньому ринку ми конкуруємо якістю продукції, сприятливими умовами поставки, оплати і таке інше. На зовнішньому ринку ми конкуруємо відповідно до вже сформованої там моделі балансу пропозиції та попиту. Свою продукцію просуваємо у партнерстві з системними локальними ціннісними компаніями».
Про структуру бізнесу
«Коли ми були приватною компанією, безумовно, було більше централізації, компанія була заточена на лідерську модель. Із виходом на біржу ми запровадили систему корпоративного управління. На рівні прийняття стратегічних рішень працює рада директорів, до якої входять і незалежні директори. За управління операційними компаніями холдингу відповідає українська команда топменеджерів – дирекція.
Категорично відкидаю речі, що бюрократизують роботу, але ми за порядок і системний підхід. Тому створили офіс управління проєктами і процесами, офіс із управління операційною ефективністю, інжиніринговий центр. Маємо сталу практику створення міжбізнесових кросфункціональних команд для генерації і впровадження нових ідей. Системні речі працюють».
Про роль цифровізації у бізнесі
«Цифровізуємо процеси через in-house IT-компанію AgriChain, яка з 2018 року розробляє єдину цифрову систему управління агробізнесом. Окрім забезпечення власних потреб, пропонуємо її продукти ринку.
Маємо велику кількість сегментів бізнесу з абсолютно різними процесами, технологіями, контролями та ризиками, у т.ч. природними. Тому ми рухаємося поступово, діджиталізуючи один за одним процеси, наповнюючи системи якісною data і тільки після цього розробляємо на основі штучного інтелекту інструменти для прогнозування і створення сценарного підходу до прийняття управлінських рішень.
За останні 10 років ми вже накопичили серйозну базу даних. Працюємо зі світовими лідерами, такими як Planet Labs, One Soil, Sentinel Hub в інтеграції з платформою AgriChain. Тобто наша платформа поєднує наші накопичені дані з алгоритмами обробки інформації, враховуючи всі допоміжні сервіси, які ми отримуємо від цих світових компаній. Результат обробки даних вже дозволяє приймати рішення у режимі реального часу».
Про культуру, лідерство, команду
«Мені імпонують принципи роботи з командою Джефа Безоса, які описані в книзі Браяна Думайна «Безономіка. Як Amazon змінює життя». Безос регулярно наближав до себе одного зі своїх топів на рік, тестував у щоденному режимі роботи, а згодом спрямовував на найперспективніші та найважливіші напрямки діяльності. Не скажу, що я буквально послуговуюсь таким підходом, але для мене важливо бути якнайближче до перспективних керівників.
Наша управлінська модель це не one man show, а командна, колективна робота, в основі якої лежить колективна відповідальність з персоніфікацією на конкретних людях та конкретних напрямах.
Під час війни ефективніша лідерська модель управління. Лідер має показувати приклад. Усі завжди дивляться на першу особу: банки, партнери, колектив. Це час мікроменеджменту, із фокусом на конкретику. Але це тимчасово. І згодом знову варто повертатись до делегування. Ми не підготуємо класних керівників, наступників, якщо вони не ухвалюватимуть рішення і не робитимуть помилки. Потрібно дозволяти людям робити і вчитися на них.»
«…З людьми треба постійно працювати і говорити. Вони потребують не лише вертикальних, але й горизонтальних комунікацій…
…Мої співробітники, яких вважаю партнерами, мають чітко розуміти, чого від них очікують наші акціонери, я, як керівник».
«Всі стають більш інноваційними, цифровими і агросектор – не виняток. Ми вже активно використовуємо ШІ у роботі та процесах, але не для заміни людей, а для підвищення їх ефективності. Впевнений, що ми не зможемо відмовитись від компетенцій людини, хоча деякі процеси, що не потребують високого рівня професійного, інтелектуального, треба перекладати на машину. Штучний інтелект має бути інструментом у професійних руках. І цих професійних рук сьогодні замало, їх треба підготувати та створити такі робочі місця, які б відповідали цим вимогам. Ми працюємо в цьому напрямку».
Про майбутнє
«Головний виклик і ризик – логістичний. Зупинка роботи чорноморських портів. Херсон, Миколаїв взагалі не працюють. Великі порти Одеси лише зараз поступово починають оновлювати роботу. Нам вдалося і в тому році, і 2023-му продати всю вироблену продукцію. Але у перспективі розв’язання цієї проблеми – перетворитись з сировинної на продовольчу».
За п’ять років Астарта?
«Ми високотехнологічна компанія з максимально автоматизованими процесами, з використанням штучного інтелекту та максимальним продовженням ланцюга доданої вартості продукції.
Безперечно, ми прагнемо динамічного розвитку, тому для нас також важлива глобалізація – партнерство зі світовими та європейськими лідерами у галузях виробництва харчової продукції, біоенергетики, енергоефективності. Ми не можемо замикатися на внутрішньому ринку, потрібно виходити на зовнішні. І виходити чи розширювати свою присутність на зовнішніх ринках можна через глобальне партнерство».
Повна версія діалогу Forbes Ukraine